Şerif Başaran Kimdir?


İsviçre;
Şerif Başaran, 1975 yılında Isvicre’de doğup, ilk ve orta öğretimini yine bu ülkede görmüştür. Ailesi ile birlikte 1991 yılında İstanbul’a taşınan Şerif Başaran, Lise, Üniversite ve Askerlik dönemi sonrası 2002 yılında Avustralya'ya yerleşir ve ilk cafe’sinin açılışını gerçekleştirir.

Avustralya;
İlk Café tecrübesi bir ‘franchisee’ olarak başlatan Şerif Başaran ilk Kahve eğitimini  2003 yılı Dünya Kahve Şampiyonu (World Barista Champion) Paul Basset tarafından alır. 2002 – 2007 seneleri arasında cafe işletmeciliği yanısıra birçok farklı şube de açılış ve Kahve eğitimlerinde aktif görev alır.

Türkiye;
2007'de Türkiye'deki Kahve fuarı için davet edilir. Aynı yıl içerisinde SCAE (Avrupa Nitelikli Kahve Derneği) Türkiye Koordinatörü olur ve Türkiye'nin adını uluslararası Kahve yarışmalarına yazdırır. Türkiye’yi yurt dışı Kahve platformlarına taşımayı hedefler ve Türkiye’de Kahve Yıldızları adı altında Kahve severleri bir araya getirir.  Türkiye SCAE Koordinatörü olarak 2007-2011 seneleri arasında görev yapmış, Türkiye’de espresso bazlı içeceklerin standartlarını belirlemeye ve kalite çıtasını eğitimlerle birlikte yükseltmeye çalışmıştır.
2008 yılında Kopenhag’da, SCAE tarafından düzenlenen organizasyonda 1900 üye içerisinden  ‘En iyi Kahve Eğitmeni’  ödülünü alır (Coffee Excellence Award). Serif Başaran, son 7 yıldır dünya çapında SCAE tarafından düzenlenen Kahve yarışmalarında (World Barista Championship) Jüri olarak aktif görev yapmaktadır. Bunun yanısıra fuarlarda work-shop’lar da eğitim vermektedir.
2008 yılında siyasi ve ekonomik nedenlerle uluslararası alanda Türk Kahvesi ile ilgili düzenlenmesi planlanan yarışmalarda bir komşu ülkemizin “ülke adı” kullanılacağı duyulunca Uluslararası alanda yazışmalar, lobi çalışmaları ve ikna turları sonrası World Cezve/İbrik Championship adı altında düzenlenen yarışmaların Genel Direktörü olarak görev almış olup, 4 yıl boyunca sponsorlardan gelen tüm baskılara rağmen ve ülke komşunun ismi kabul edilmemiş ve yarışma adı tescil ettirilmiştir.

Şerif Başaran Kahve severlere; kaliteli taze çekirdek, kaliteli ekipmanlar ve satış önce ve sonrası desteğin temellerini oluşturduğu bir şirket oluşturma hayali ile 2011 yılında Kahve Fabrikası’nı kurmuştur.

SanRemo makinelerinin Türkiye Distribütörlüğünü alan Şerif Başaran, SanRemo Opera makinesinin AR&GE ekibine katılır. SanRemo Opera makinesinin AR&GE’sinde görev alan ekip arkadaşları dünyanın farklı ülkelerinde, kahve üzerine önemli adımlar atmış insanlardır.  Lansmanı İtalya’da yapılmış olan SanRemo Opera’nın Türkiye’ye geliş tarihi Nisan 2014’tür.

SCAE  tarafından dünya çapında düzenlenen Barista ve Kahve eğitimleri 2007 yılından beri Türkiye’de düzenlemekte olan ve 100’ün üzerinde mezunu bulunan Şerif Başaran’ın 2014 yılında da yeni modüllerle  birlikte, Barista Eğitim Merkezimizde eğitimler vermeye devam etmektedir.
Türkiye’de cafe açmak isteyen işletmecilere bu konuda kapsamlı  eğitim, cafe tasarım, kurumsal kimlik oluşturma, ürün tedariği ve açılış sonrası danışmanlığı veren Şerif Başaran bugüne kadar Türkiye çapında 30’un üzerinde Café açmış ve tedariklerini yapmıştır.

Türkiye’de yeni gelişmekte olan 3. Dalga (3rd Wave) Cafe konseptini destekleyen Şerif Başaran farklı lokasyonlarda açılan cafe’lere danışmanlık sunmuştur (2013 yılında 4 adet 3rd Wave Café).
 
Kronoloji;
- Barista Dünya Şampiyonası Jüri Üyesi 2011 / 2012 / 2013 / 2014 (WBC)
- World Coffee Event Komite Üyesi (2010 - 2012)
- Coffee Excellence Award (Eğitmen Dalında) 2008
- Speciality Coffee Assn Europe Türkiye Koordinatörü (2007 - 2011)
- World Cezve (Türk Kahvesi) Championship Direktörü (2008 - 2012)
- Speciality Coffee Assn Europe AST Barista Eğitmeni (Seviye 1 ve Seviye 2) (2007 - 2016)
- WCE Coffee Diploma Eğitmeni (AST)
- Türkiye Barista Yarışması Organizatörlüğü (2007 - 2011)